Beef

Open

Jr

August 20 2021

BODE V MARTIN OF OREGON TOOK GRAND CHAMPION STEER OVERALL AT THE 150TH ANNUAL WHITESIDE COUNTY FAIR’S OPEN BEEF SHOW

MORRISON, ILL.- Bode V. Martin of Oregon took Grand Champion Steer Overall at the 150th Annual Whiteside County Fair’s Open Beef Show.

Results to follow…

Whiteside County Fair 2021

Open Beef

2-2-2

AWARDS

Grand Champion Steer Overall 

  Bode V Martin, Oregon with Angus

Reserve Grand Champion Steer Overall

  Parker Lindskog, Prophetstown with Crossbred

Heifer  Champion Overall

  Bode V Martin, Oregon with Angus

Heifer  Reserve Overall

  Austin Miller, Lanark with Commercial/Other

Cow/Calf  Champion Overall

  Kevin Larsen, Morrison with Commercial/Other

Cow/ Calf Reserve Overall

  Cody Jacobs, Erie with Simmental

Pair of Females Champion Overall

  Andrew Geiger, Sterling with Angus

Pair of Females Reserve Champion Overall

  Jordan Galloway, Galt with Commercial/Other

Bull Calf  Champion Overall

  Nikki Ebersole, Sterling with Simmental

Bull Calf  Reserve Champion Overall

  Cody Jacobs, Erie with Simmental

Top Ten Angus Heifer Champion  (Premiums Paid by Angus Association)

  Alyssa Miller, Lanark

Top Ten Angus Steer Champion (Premiums Paid by Angus Association)

  Bode V Martin, Oregon

Top Ten Angus Steer Reserve Champion 

  Aleeya Dykstra, Byron

Family Exhibitor Pair of Females Overall Champion

Family Exhibitor Pair of Females Overall Reserve Champion

ANGUS

Cow And This Year’s Calf

  1. Cody Jacobs, Erie

Heifer Calf Jan 2021 To Present

  1. Connor Sandrock, Lyndon; 2. Cody Jacobs, Erie

Jan 1, 2020 – April 30, 2020

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Alyssa Miller, Lanark; 3. Connor Sandrock, Lyndon

Sept 1, 2019 – Dec. 2019

  1. Andrew Geiger, Sterling

Pair Of Females

  1. Andrew Geiger, Sterling

Jan 1, 2020 – April 30, 2020

  1. Connor Sandrock, Lyndon; 2. Andrew Geiger, Sterling

Champion/Reserve Cow & Calf

  1. Cody Jacobs, Erie

Champion/Reserve Pair Of Females

  1. Andrew Geiger, Sterling

COMMERCIAL/OTHER 

Cow & This Year’s Calf

  1. Kevin Larsen, Morrison

 Heifer Calf Jan 2021 To Present

  1. Kevin Larsen, Morrison; 2. Breslyn Reynolds, Prophetstown

 Sept. 1 2021 – Dec. 2020

  1. Jordan Galloway, Galt

 May 1 2020 – Aug. 31, 2020

  1. Jordan Galloway, Galt

 Jan 1 2020 – April 30, 2020

  1. Austin Miller, Lanark; 2. Allissa M Martin, Oregon; 3. Alyssa Miller, Lanark

 Pair Of Females

  1. Jordan Galloway, Galt

 Other Champion & Reserve Heifer

  1. Austin Miller, Lanark; 2. Allissa M Martin, Oregon

 Champion Cow & This Year’s Calf

  1. Kevin Larsen, Morrison

 Champion Pair Of Females

  1. Jordan Galloway, Galt

HEREFORD 

Jan 1, 2020. – April 30, 2020

  1. Brooke Chandler, Erie

Hereford Champion & Reserve Heifer

  1. Brooke Chandler, Erie

SHORTHORN 

Heifer Calf Jan. 2021 To Present

  1. Lynn Miller, Prophetstown; 2. Lynn Miller, Prophetstown

Shorthorn Champion & Reserve Heifer

  1. Lynn Miller, Prophetstown; 2. Lynn Miller, Prophetstown

SIMMENTAL 

Cow & This Year’s Calf

  1. Cody Jacobs, Erie

 Bull Calf Jan 2021 – Present

  1. Nikki Ebersole, Sterling; 2. Cody Jacobs, Erie

 Heifer Calf Jan. 2021 To Present

  1. Breslyn Reynolds, Prophetstown; 2. Morse Reynolds, Chadwick

 May 1 2020 – Aug 31 2020

  1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Cody Jacobs, Erie

 Jan 1 2020 – April 30 2020

  1. Nikki Ebersole, Sterling; 2. Bode V Martin, Oregon

 Simmental Champion & Reserve Heifer

  1. Nikki Ebersole, Sterling; 2. Alyssa Miller, Lanark

 Simmental Bull Calf Champion

  1. Nikki Ebersole, Sterling; 2. Cody Jacobs, Erie

 Champion Cow & This Year’s Calf

  1. Cody Jacobs, Erie

FAMILY EXHIBITOR PAIR OF FEMALES 

Family Exhibitor Pair Of Female

  1. Allissa M Martin, Oregon; 2. Austin Miller, Lanark; 3. Alyssa Miller, Lanark

CHAMPIONS 

Heifer Champion Overall & Reserve

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Austin Miller, Lanark

 Cow/Calf Champion Overall & Reserve

  1. Kevin Larsen, Morrison; 2. Cody Jacobs, Erie

 Bull Calf Champion & Reserve

  1. Nikki Ebersole, Sterling; 2. Cody Jacobs, Erie

 Exhibitor Pair Overall & Reserve

  1. Andrew Geiger, Sterling; 2. Jordan Galloway, Galt

OPEN CROSSBRED STEER

Weight Division – 1

  1. Jordan Galloway, Galt

Weight Division – 2

  1. Parker Lindskog, Prophetstown

Crossbred Champion & Reserve

  1. Parker Lindskog, Prophetstown; 2. Jordan Galloway, Galt

PUREBRED STEER CLASS 

Angus Division – 1

  1. Cody Jacobs, Erie

 Angus Division – 1

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Allissa M Martin, Oregon; 3. Aleeya Dykstra, Byron

 Angus Champion & Reserve

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Allissa M Martin, Oregon

 Hereford Division – 1

  1. Jordan Galloway, Galt

 Hereford Division – 2

  1. Jace Urish, Chadwick; 2. Jace Urish, Chadwick

 Hereford Champion & Reserve

  1. Jace Urish, Chadwick; 2. Jace Urish, Chadwick

 All Open Shorthorn

  1. Harper Urish, Chadwick

 Shorthorn Champion & Reserve

  1. Harper Urish, Chadwick

 All Open Simmental

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Peyton Urish, Chadwick

 Simmental Champion & Reserve

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Peyton Urish, Chadwick

 Grand Champion Overall & Reserve

  1. Bode V Martin, Oregon; 2. Parker Lindskog, Prophetstown

-30-

August 19, 2021

BODE V MARTIN OF OREGON TOOK CHAMPION OVER-ALL-BREEDS AT THE 150TH ANNUAL WHITESIDE COUNTY FAIR’S JUNIOR BEEF SHOW

MORRISON, ILL.- Bode V Martin of Oregon took Champion Over-All-Breeds with an Angus with Cody Jacobs of Erie taking Cow/Calf Champion Over-All-Breeds with a Simmental at the 150th Annual Whiteside County Fair’s Junior Beef Show.

Results to follow…

Whiteside County Fair 2021

Junior Beef

2-2-2

TROPHY AWARDS

Heifer Champion Overall

 Bode V Martin, Oregon with Angus

Heifer Reserve Champion Overall

 Alyssa Miller, Lanark with Simmental

Cow/Calf  Champion Overall

  Cody Jacobs, Erie with Simmental

Cow/Calf Reserve Champion Overall

 Cody Jacobs, Erie with Angus

ROSETTE AWARDS

Bull Calf Champion Overall

 Cody Jacobs, Erie with Simmental

OTHER AWARDS

Grand Champion Steer Overall

  Bode V Martin, Oregon with Angus

Reserve Champion Steer Overall

  Parker Lindskog, Prophetstown with Crossbreed

SHOWMANSHIP WINNERS

 

Peewee (ages less than 8)

 Breslyn Reynolds, Morrse Reynolds, Veronica Larson

Junior Division (ages 8-10) Showmanship

 Harper Urish, Chadwick

Intermediate Division (ages 11-14) Showmanship

 Allissa M Martin, Oregon

Senior Age Category (ages 15-18) Showmanship

 Alyssa Miller, Lanark

Herdsman Award Sponsored by Kyle Miller Memorial

 Bode V Martin, Oregon

ANGUS 

Angus Cow & This Year’s Calf

 1. Cody Jacobs, Erie

 Angus Jan To Present (Heifer)

 1. Connor Sandrock, Lyndon; 2. Cody Jacobs, Erie

Jan 1, 2020 – April 30, 2020

 1. Bode V Martin, Oregon; 2. Alyssa Miller, Lanark; 3. Connor Sandrock, Lyndon

 

Angus Champion & Reserve

 1. Bode V Martin, Oregon; 2. Alyssa Miller, Lanark

 Angus Jan-April 30

 1. Connor Sandrock, Lyndon

COMMERCIAL/OTHER 

Sept 1, 2020 – Dec 31, 2020 (Heifer)

 1. Jordan Galloway, Galt

 May 1, 2020 To Aug 31, 2020 (Heifer)

 1. Jordan Galloway, Galt

 Jan 1, 2020 – April 30, 2020

 1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Austin Miller, Lanark; 3. Allissa M Martin, Oregon

 Other Pair Of Females

 1. Jordan Galloway, Galt

 Other Champion And Reserve Heifer

 1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Austin Miller, Lanark

HEREFORD 

Jan 1, 2020 – April 30, 2020

 1. Brooke Chandler, Erie

Hereford Champion Reserve Heifer

 1. Brooke Chandler, Erie

SIMMENTAL 

Cow & This Year’s Calf

 1. Cody Jacobs, Erie

 Bull Calf Jan 2021 – Present

 1. Cody Jacobs, Erie

 May 1, 2020 – Aug 31 2020 (Heifer)

 1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Cody Jacobs, Erie

 Jan 1, 2020 – April 30, 2020

 1. Bode V Martin, Oregon

 Pair Of Females

 1. Jordan Galloway, Galt

 Simmental Bull Calf Champion

 1. Cody Jacobs, Erie

Heifer Champion Overall & Reserve

 1. Alyssa Miller, Lanark; 2. Bode V Martin, Oregon

 Cow/Calf Champion Overall & Reserve

 1. Cody Jacobs, Erie

 Grand Champion Bull Calf

 1. Cody Jacobs, Erie

JUNIOR CROSSBRED STEER 

All Junior Crossbred Steer

 1. Jordan Galloway, Galt

 Junior Steer Division 3

 1. Parker Lindskog, Prophetstown

 Junior Champion & Reserve

 1. Parker Lindskog, Prophetstown; 2. Jordan Galloway, Galt

PURBRED STEER

Purebred Angus Light Weight

 1. Cody Jacobs, Erie

Purebred Heavy Angus

 1. Bode V Martin, Oregon; 2. Allissa M Martin, Oregon; 3. Aleeya Dykstra, Byron

Angus Champion & Reserve Steer

 1. Bode V Martin, Oregon

Purebred Light Hereford

 1. Jordan Galloway, Galt

Purebred Heavy Hereford

 1. Jace Urish, Chadwick; 2. Jace Urish, Chadwick

Hereford Champion & Reserve Steer

 1. Jace Urish, Chadwick

All Junior Shorthorn

 1. Harper Urish, Chadwick

Shorthorn Champion & Reserve Steer

 1. Harper Urish, Chadwick

All Junior Simmental

 1. Peyton Urish, Chadwick; 2. Bode V Martin, Oregon

Simmental Champion & Reserve Steer

 1. Peyton Urish, Chadwick; 2. Bode V Martin, Oregon

Grand Champion Overall & Reserve

 1. Bode V Martin, Oregon; 2. Parker Lindskog, Prophetstown

-30-